Trufle czekoladowe

Jak często rezygnujecie z przygotowania interesującego przepisu, bo brakuje Wam czasu na gotowanie? Ja żyję w ciągłym biegu, więc od kilku lat kolekcjonuje przepisy na ekspresowe dania. Są niezawodne i zawsze się udają. Dziś wystarczy Wam 10 minut i dobry mikser. Zaczynamy?

Przygotowałam dla Was nutellowe trufelki czekoladowe. To doskonała alternatywa dla sklepowych batoników pełnych białego cukru i syropu glukozowo-fruktozowego. Pożywna kuleczka po wyczerpującym treningu to doskonały pomysł na zwieńczenie tygodnia. Jeśli znudzi się Wam wersja podstawowa, spróbujcie dowolnie ją modyfikować. Wystarczy zachować podane proporcje.

Czekoladowo-orzechowe trufle czekoladowe

Około 18 sztuk, szklanka 250 ml

 • 1 szkl. daktyli
 • 1 szkl. orzechów laskowych (można użyć gotowej mąki orzechowej)
 • ¼ szkl. mleka kokosowego w proszku (można pominąć i dać więcej płatków owsianych)
 • ½ szkl. płatkow owsianych górskich
 • ¼ szkl. gorzkiego kakao
 • gorzka czekolada do obtoczenia

 1. Daktyle zalewamy szklanką gorącej wody i odstawiamy na 10 minut.
 2. Orzechy prażymy na suchej patelni przez kilka minut. Odstawiamy do ostygnięcia, następnie przekładamy na czystą ściereczkę, zakręcamy ją od góry i lekko pocieramy orzechy, aby usunąć ciemne łupinki.
 3. Oczyszczone orzechy przesypujemy do blendera, ewentualnie można zostawić garstkę do obtoczenia gotowych trufli, dodajemy płatki owsiane i rozdrabniamy wszystko tak, aby powstał gruboziarnisty proszek.
 4. Odsączamy owoce, wrzucamy je do blendera i odstawiamy na bok wodę pozostałą z moczenia daktyli.
 5. Dodajemy pozostałe składniki i miksujemy, jeśli uznacie, że masa jest za gęsta, możecie dodawać po łyżce wody daktylowej aż do uzyskania pożądanej lepkości.
 6. Z powstałej masy, zwilżonymi dłońmi formujemy kuleczki i obtaczamy je w czekoladzie.
 7. Trufle chłodzimy w lodówce minimum godzinę.

Author: MS

Gotuje od kiedy pamięta. Próbuje, szuka nowych smaków i niestandardowych rozwiązań. Jest zafascynowana kuchnią roślinną, którą zaraża wszystkich swoich przyjaciół. Wykorzystuje nieoczywiste produkty, z których przygotowuje pyszne i zdrowe potrawy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *